Skip to main content

3D modelleme dijital ortamda çeşitli olarak kullanılan yazılımlarla nesnelerin veya ortamların modelinin oluşturulmasıdır.

3D modellemeye dahil olan birçok sektör ve iş kolu bulunmaktadır. Ert Proje bunlardan biridir. Başlıca kullanım ve uygulama alanları sanal gerçeklik, video oyunları, 3D baskı, pazarlama, TV ve sinema filmleri, bilimsel ve tıbbi görütütüleme, bilgisayar destekli tasarım ve ülkemizde en çok pazar payına sahip olan inşaat ve restorasyon alanlarında yoğun olarak kullanılmaktadır.

3 boyutlu modelleme yazılımları, aşağıdakileri içeren çeşitli araçlar ve yaklaşımlar ile model üretimi yapmaktadır.

– Basit poligonlar.
– 3 boyutlu ilkeler; piramitler, küpler, küreler, silindirler ve koniler gibi basit tabanlı çokgen şekiller.
– Spline eğrileri.
– Nurbs (Düzgün olmayan rasyonel spline) nispeten hesaplamaları karmaşık çerçeve eğrileri.

2D geometrik çokgen şekiller daha çok sinema filmi efektleri ve yaygın olarak kullanılan 3D video oyun sanatları için kullanılmaktadır. Poligon ile yapılan şekillerin yaklaşımları sıfırdan model oluşturmada çok daha verimli olmaktadır.

Bir model yeterinde inşa edildikten sonra, görselleştirme uzmanı tarafından başlayan yeni bir süreç oluşturmaktadır. Bu süreç Map ekleme süreci olarak da değinebiliriz. Map; var olan yada oluşturulan yeni bir modelin gerçek dünyaya ait görünmesi için gerekli olan renk/kaplama kombinelerinin oluşturulması sürecidir. Genel olarak kullanılan yöntem, hazır texture taraması yaparak hazır resimler üzerinden uygun kaplama yapılmaktadır. Daha özgün ve detaylı modeller için ise daha detaylı yöntemler kullanılabilir.

Leave a Reply